Participativní rozpočet: Nejvíce hlasů získaly Herní prvky pro osoby s těžkým postižením

Téměř tisícovka respondentů se zapojila do ankety o nejlepší projekt navržený občany v rámci historicky prvního participativního rozpočtu města nazvaného „Vsetín podle nás“. Vedení radnice nyní podrobí výsledky ankety analýze a rozhodne, kolik projektů se v příštím roce dočká realizace.

Zastupitelé pro premiérový participativní rozpočet města vyčlenili jeden milion korun. „Obyvatelé města starší 15 let následně mohli posílat návrhy projektů na využití této částky. Zaměřeny měly být především na úpravu veřejného prostoru či zvelebení veřejného prostranství pro sportovní nebo volnočasové využití, dopravní infrastrukturu, životní prostředí. Nedílnou součástí každého návrhu byl rámcový popis a rozpočet projektu,“ přiblížil pravidla participativního rozpočtu místostarosta Pavel Bartoň s tím, že na radnici nakonec dorazilo 15 návrhů, z nichž ale šest bylo pro formální nedostatky vyřazeno.

S finálovou devítkou projektů se lidé mohli seznámit třeba na veřejném projednání (na fotu autoři některých projektů spolu s místostarostou Pavlem Bartoněm) či na webu města. Na komunikační platformě Mobilní Rozhlas poté byla vyhlášena anketa, v níž mohl každý respondent až do 31. října přidělit hlas maximálně třem svým favorizovaným projektům. „Do ankety se nakonec zapojilo 966 respondentů. Tento počet nás potěšil a potvrdil, že si participativní rozpočet na Vsetíně našel své místo,“ doplnil místostarosta Bartoň.

Konečné výsledky ankety jsou následující: 

1. Herní prvky pro osoby s těžkým postižením v různých částech města – 374 hlasů

2. Zastínění pískovišť a dětských hřišť v ulicích Dukelská, Okružní, bratří Hlaviců a Družstevní – 345 hlasů

3. Péče o nás seniory (umístění laviček po městě) – 236 hlasů

4. Cykloturistické značení ve Vsetíně – 234 hlasů

5. Grilujeme komunitně (vytvoření veřejného grilovacího místa v sídlišti Rokytnice) – 231 hlasů

6. Mraznice v novém kabátě (rekonstrukce Bike arény Vsetín) – 211 hlasů

7. Discgolfové (multigolfové) hřiště na Trávníkách – 201 hlasů

8. Íčko venku (začněte svou trasu v klidu u nás, spočívající ve zvelebení prostoru před informačním centrem) – 193 hlasů

9. Venkovní posilovna pro seniory v Rokytnici – 77 hlasů

„Vedení města nyní výsledky ankety podrobí analýze, ze které vyplyne, kolik projektů z těch nejlépe hodnocených bude v příštím roce realizováno. O konečném rozhodnutí budeme samozřejmě informovat,“ uzavřel místostarosta Bartoň.

© 2007 – 2024 Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, o.p.s.